Skip to content

Altyapı ve Yapısal Kablolama

Yapısal kablolama, toplam ağ yatırımınızın %2 - 5'ini oluşturur. Ancak ağ problemlerinin %80'i yanlış ağ tasarımı ve hatalı kablolama uygulaması kaynaklıdır.

Altyapı ve Yapısal Kablolama

Yapısal kablolama; Data hatları (bakır ve fiber), ses, Şebeke, UPS ve güvenlik sistemi sinyallerinin düzgün şekilde iletimini sağlamak üzere yapılan bir altyapı çalışmasıdır. Yapısal kablolama ile veri ve enerji iletiminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi hedeflenmektedir.

Bilgi teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde, veri iletişiminin hızlı, güvenli ve kesintisiz olarak yapılması tüm kurumların ortak beklentisidir. Bu beklentiler ancak doğru tasarlanmış ağ altyapısı ve doğru uygulanmış yapısal kablolama ile mümkündür. Bu husus kurumların veri iletişimi ile ilgili yaşadığı ve yaşayabileceği pek çok sorunun kesin çözümüdür.

Yapısal Kablolama network sisteminin en uzun süre kullanılan parçasıdır. Toplam network yatırımlarının sadece %2-5’ini oluştururken, karşılaşılan network problemlerinin %80’i yanlış ağ tasarımı ve hatalı kablolama uygulaması kaynaklıdır. Bu nedenle yapısal kablolama gelişi güzel değil, uluslararası standartlara göre yapılmalıdır.

Yapısal kablolama projelerinde keşif ve uygulamanın tek çatı altında birleştirilmesi altyapı için önemli bir husustur. Bununla birlikte altyapı ve yapısal kablolama yönetilmeye ve genişlemeye elverişli olacak şekilde oluşturulması da ayrıca önemlidir. Bu iş modeli kurumlara sorunsuz bir altyapı sağlarken, gelecekte ihtiyaç duyabilecekleri kapasitelere ekstra bütçe ve zaman ayırmadan sahip olmalarını sağlar.

Carnatech olarak kurumlara yapısal kablolama, altyapı danışmanlık, proje yönetimi ve kurulum hizmetleri veriyoruz. Doğru ürün konumlandırma ve sağlıklı projelendirme çalışmalarımız kurumların başarılı altyapıya sahip olmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle ISO/IEC 11801, ISO9001:2015, ISO 10002, ISO 14001 ve  OHSAS 18001 standartlarında çözümler üretiyoruz. 

Kablosuz projelerimizde ise indoor ve outdoor alanlarda yüksek çekim gücü ve geniş bantlı kablosuz teknolojiler ile sağlıyoruz.

Kablolama Kategorileri

 • Cat 5 kablolama
  Kategori 5, 100Mbit/s Ethernet hızına kadar tüm yerel ağları destekleyen açık ve esnek bir alt yapı sağlar.
 • Cat 5e kablolama
  Yerel ağlar (LAN) için 1000Mbit/s hızına kadar destek Gidabit Ethernet) verir.
 • Cat 6 kablolama
  Daha yüksek performanslı (250 Mhz) kablolama sistemleri sağlar. Şu anda 1 Gigabit’e kadar desteklemesine rağmen, gelecekte daha yüksek hızları destekleme potansiyeli vardır.
 • Cat 7 kablolama
  Tamamen ‘shielded’ yapıdadır ve 600MHz’i destekler. Cat 5/6’ya göre iki katından daha fazla bant genişliği sağlar, ancak çok daha pahalı ve hacimlidir.
 • Fiber Optik Kablolama
  Gigabit Ethernet ve 10 Gigabit Ethernet Backbone teknolojileri dahil, yüksek hızlı fiber transmisyon sistemleri için uygundur. OM1,OM2, OM3 ve OS1 gibi ikinci jenerasyon fiberler kullanılır.

Bilgi Teknolojileri Altyapı Çözümlerimiz

 • Fiber Optik Kablolama Çözümleri
 • Wireless ( Kablosuz ) Çözümleri
 • UPS ve Şebeke Altyapı Çözümleri
 • Network Switch Kurulumları ve Konfigürasyonu
 • Server ve Kablolama Rack Kabinetleri Çözümleri
 • Veri Merkezi Dizayn ve Kurulum Hizmetleri
 • Sistem Odası İzleme Üniteleri Çözümleri
 • Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Çözümleri
 • Sistem Odası Kartlı ve Biometrik Geçiş Sistemleri Çözümleri
 • Ayrıntılı Ölçüm, Test ve Sertifikasyon Hizmeti
Carnatech Yenilikçi Çözümler

Kalite odaklı ürünler ve yenilikçi çözümlerimiz ile tanışın.

Dijital dönüşümler KOBİ’ lerin verimliğini, gelirini ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmalarına yardımcı olur. Dijital dönüşümünüzü ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olan inovatif çözümlerimiz destekliyoruz. Bize ihtiyacınızı söyleyin, size özel çözüm önerilerimizi sunalım.

Carnatech Veri Danışmanlığı