Skip to content

Bulut Bilişim Çözümleri
(Cloud Computing)

Bulut bilişim çözümleri ile gittiğiniz her yerden, herhangi bir cihaz üzerinden şirket verilerine erişebilir, güçlü verimlilik özelliklerine sahip olabilirsiniz.

Bulut Bilişim
Bulut Bilişim (Cloud Computing) Çözümleri​

Bulut bilişim çözümleri öncesinde sistemler üzerindeki veri artışı, cihaz performanslarının gerekenden az/fazla oluşu, güvenlik açıkları ve kapasite sorunları vardı. Ayrıca iş sürekliliği için kullanılan yedeklilik ve felaket kurtarma sistemleri ekstra işletim maliyeti oluşturan konulardı.

Kesintisiz iş sürekliliği ve esnek yapısı ile bulut bilişim kurumlar için oldukça caziptir.  Ayrıca bulut bilişim çözümleri güvenlik ve gerçek yedeklilik esasları için de tartışmasız en garantili yöntemlerden birisi olarak kabul edilebilir.

Bulut bilişim temel olarak bilgi işlem hizmetlerinin İnternet (“bulut”) üzerinden sağlanarak daha hızlı inovasyon, esnek kaynaklar ve ekonomik ölçeklendirme sunulması anlamına gelir.  Sunucu, depolama, veritabanı, ağ, yazılım, analiz ve makine zekası gibi daha bir çok işi bulut üzerine taşıyabilirsiniz. Ayrıca işletim maliyetlerinizi düşürebilir, altyapınızı daha verimli çalıştırabilir ve değişen iş gereksinimlerinize uygun şekilde ölçeklendirme yapabilirsiniz.

Bulut Bilişim Çözümleri

Carnatech olarak, müşterilerimizin daha yenilikçi ve daha anlamlı bir müşteri deneyimi yaşaması için esnek modeller yanı sıra yeni bilgiler edinmelerine yardımcı olmak için ölçeklenebilir bulut altyapısı çözümleri tasarlıyor, geliştiriyor ve yönetiyoruz. Bulut bilişim çözümlerimiz üç temel türe ayrılmıştır;

IaaS (Infrastructure As A Service) Nedir?
Bulut bilgi işlem hizmetlerinin en temel türüdür. IaaS, bir bulut sağlayıcısından kullandıkça öde esasına dayalı olarak BT altyapısı (sunucular ve sanal makineler (VM), depolama, ağ, işletim sistemleri) kiralamanıza olanak tanır

PaaS (Platform As A Service) Nedir?
PaaS, geliştiricilerin web uygulamalarını veya mobil uygulamaları, geliştirme için gereken sunucular, depolama alanı, ağ ve veritabanlarından oluşan temel altyapıyı kurma ve yönetme endişesi taşımadan hızla oluşturmasını kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır.

SaaS (Software As A Service) Nedir?
Saas, yazılım uygulamalarını internet üzerinden dağıtma yöntemidir. SaaS, yazılım uygulamalarını ve temel altyapıyı barındırıp yönetmenin yanı sıra yazılım yükseltmeleri ve güvenlik düzeltme eki uygulama gibi bakım işlerini de üstlenir.

Bu modellerde gerek yazılım katmanı bazında, gerek uygulama ve çözüm katmanlarında gerekse tüm altyapı katmanı olarak bulut hizmetlerinden faydalanılabilir.

Dört Temel Bulut Bilişim Platformu

Genel Bulut Hizmetleri

Firmaların ihtiyaç duyduğu donanım, yazılım, dosya barındırma veya iş uygulamaları gibi hizmetleri bir servis sağlayıcı firma üzerinden tüm kullanıcılara sunulmasıdır. Sunulan hizmetler türüne göre ücretsizde olabiliyor veya kullandıkça ödeme şeklinde de ücretlendirilebiliyor.

Özel Bulut Hizmetleri

Firmanızdaki bilişim kaynaklarınızın şirket içindeki diğer departmanlara aktif bir şekilde tahsis edilmesidir. Böylece istenilen servis ve kaynaklar departmanın ihtiyacı olduğu kadarıyla sunulur.

Hibrit Bulut Hizmetleri

Bulut bilişimin hızla yaygınlaşması ile birçok firma kendi içlerinde bulut yapıları kurdukları gibi bazı hizmetleri de internet üzerindeki bazı servis sağlayıcılardan almak istemektedirler. Bu durumda genel ve özel bulutun birlikte çalışmasına hibrit bulut denir.

Topluluk Bulut Hizmetleri

Topluluk bulutu aynı alaka ve endişeleri(güvenlik, uyum, yargı gibi) taşıyan özel bir topluluktaki çeşitli organizasyonlar arasında altyapının paylaşılmasıdır. Dâhili olarak yönetilebilir veya üçüncü parti tarafından yönetilebilir ve dâhili veya harici şekilde barındırılabilir.

Bulut Bilişim Avantajları

Hızlı Değişim ve Adaptasyon Süreci

Şirketlerin teknoloji altyapılarındaki değişimler ve geliştirmeler genel olarak yoğun bir çalışma ve uzun bir adaptasyon süreci gerektirir. Ancak bulut bilişim sistemlerine geçiş ve adaptasyon süreci oldukça kısa kolaydır. Bulut Bilişim' e sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilmeniz için Carnatech bu büyük değişim öncesinde tüm detayları analiz ederek her ölçekte kurum için gün veya haftalarla ölçülen zamanlarda değişim sürecini başarı ile tamamlamaktadır. Üstelik bu değişim sürecinde kurum faaliyetlerinde hiçbir şekilde kesinti ve aksaklık oluşmamaktadır.

Bakım Gerektirmeyen Yapı

Geleneksel altyapınızda yamalar, sürüm yükseltme ve uygulamaların testleri Bilgi Teknolojileri personelinizin iş yükünü arttırır. Ancak bulut uygulamaları ile bu yükten kurtulursunuz. Böylece BT ekibiniz yeni proje ve teknoloji uyarlamalarına daha çok vakit ayırabilir.

Güvenlik Çözümleri

2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre şirketler her yıl ortalama 263 taşınabilir bilgisayar kaybediyor. Bu kaybolan bilgisayarlarda şirkete ait gizli bilgiler varsa, her bir kayıp ciddi güvenlik açığına sebep oluyor. Fakat bulut uygulamaları ile veriniz bulutta güvenle saklanır. Dolayısıyla kaybolan veya çalınan bir bilgiyar potansiyel bir felakete değil, sadece üstesinden gelinebilir bir geçici sıkıntıya yol açar.

Bulut Bilişim Avantajları

Ekonomik İlk Yatırım Maliyeti

Geleneksel uygulamaların hayata geçirilmesinde yeni donanım, lisans ve entegrasyon bedelleri kayda değer bir sermaye harcamasını beraberinde getiriyordu. Ancak bulut bilişim çözümleri ile bu sabit ilk maliyetler dramatik olarak düşüyor hatta ortadan tamamen kalkıyor. Bunun yerine aylık veya yıllık ödemelerle ilk yatırım maliyetlerinizi öngörülebilir operasyonel harcamalara çevirebiliyorsunuz.

Hızlı Ölçeklenebilirlik

Bulut bilişim uygulamalarıyla zaman içinde değişen iş ihtiyaçlarınza bağlı olarak kullanıcı sayınızı arttırıp azaltabilirsiniz. Yani neye ihtiyacınız varsa onu ödersiniz ve kapasite sorunu yaşamazsınız.

Her Yerden Erişim Kolaylığı

Bulut bilişim çözümleri her yerden ve her cihazla güvenli şekilde erişilebilir olarak tasarlanır. Bağlantılarınız ve çalıştırdığınız uygulamalar en yüksek güvenlik teknolojileri altında güvenle çalışmaktadır.

Bulut Bilişim' in Diğer Avantajları

- Donanımlardan bağımsız bir yapı
- Donanım maliyetlerinin ortadan kalkması
- İşletim maliyetlerinin ortadan kalkması
- Sistem tercihlerinde esneklik ve dinamizm
- Sürekli güncel versiyonda kalma avantajı
- İş süreçlerinin hızlanması ve sürekliliğin devamı

Carnatech Bulut Bilişim

Kurumlara sunduğumuz ayrıcalıklı, güvenli ve yenilikçi bulut bilişim çözümleri ile gücünüze güç katın.

Kurumunuz içinde bulut bilişim çözümleri konumlandırılması ve adaptasyonu sürecinde atılması gereken adımlarda her türlü proje yönetimi ve kurulum hizmeti sunuyoruz. Operasyonel ve yönetim ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde karşılayacak IaaS, PaaS, SaaS bulut mimarileri ile bu mimariler üzerindeki bulut çözümlerimizi  bir araya getiriyor ve bunları mevcut BT altyapınıza entegre etmenize yardımcı oluyoruz.

Profesyonel Bulut Bilişim hizmetlerimiz ile kurumunuzun bu konudaki ihtiyaçlarını en iyi bir şekilde karşılarken, kurumunuza önemli derecede değer katan gelişmiş bir sistem elde edersiniz.

Carnatech ile Buluta Bilişim’ e geçiş süreciniz öncelikle aşağıdaki konuların analiz sonuçları karşılıklı olarak değerlendirildikten sonra başlamaktadır.

  • Veri Belirleme: Hangi veri ve uygulamaların bulutta toplanacağı belirlenir.
  • Bulut Analizi: Ne tür bulut hizmetlerinin kullanılcağına karar verilir.
  • Strateji: BT strateji ve yol haritanız oluşturulur
  • Karlılık Hesabı: Yatırımınızın geri dönüşü ve karlılığı hesaplanır
Carnatech Yenilikçi Çözümler

Kalite odaklı ürünler ve yenilikçi çözümlerimiz ile tanışın.

Dijital dönüşümler KOBİ’ lerin verimliğini, gelirini ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmalarına yardımcı olur. Dijital dönüşümünüzü ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olan inovatif çözümlerimiz destekliyoruz. Bize ihtiyacınızı söyleyin, size özel çözüm önerilerimizi sunalım.

Carnatech Veri Danışmanlığı