Skip to content

Sanallaştırma Çözümleri

Sanallaştırma çözümleri ile kurumların verimliliklerini arttırıyor, maliyetlerini düşürüyor ve yeni iş taleplerini çok daha rahat karşılıyoruz.

Sanallaştırma Çözümleri

Sanallaştırma Nedir?

Sanallaştırma çözümleri, fiziksel sunuculara ve uygulamalara olan bağımlılığı büyük ölçüde azaltarak, yönetimsel ve maliyet olarak büyük avantajlar sağlayan sistem çözümüdür. Sanallaştırma çözümleri iş gücü kaybını ve maliyetleri azaltmasının yanı sıra işletmelere yüksek verimlilik ve esneklik sağlamaktadır.

Fiziksel kaynakların, ihtiyaçlar doğrultusunda istenildiği kadar mantıksal parçalara bölerek, toplam sunucu verimliliğini optimize etmeye ise sanallaştırma denilmektedir. Sanallaştırma teknolojileri bu kadar yaygın değilken işletim sistemleri, veri tabanları, servisler ve uygulamalar birbirinden ayrı fiziksel sistemler üzerinde kullanılırdı. Bu sistemler üzerinde bilgi teknolojilerinin işletilmesi ve yönetilmesi hem zor hem de maliyetliydi.

Günümüzde sanallaştırma sistemleri fiziksel kaynakların birden fazla operasyon için eşzamanlı olarak paylaştırılmasına ve kaynakların tek bir noktadan yönetilmesini sağlamaktadırlar.

Sanallaştırma teknolojileri ile, tek bir fiziksel sunucu üzerinde birden fazla sanal makine, sunucu, işletim sistemi, uygulama ve servis çalışabilir. Her bir sanal makine tek bir fiziksel bilgisayarın kaynaklarını farklı ortamlarda kullanır. Farklı sanal makineler farklı işletim sistemleriyle çalışabilir, aynı fiziksel bilgisayarda birden çok uygulamanın çalışmasını sağlayabilir.

Kurumlar için sanallaştırma teknolojisine geçiş sürecinde ihtiyaç ve beklentiler ışığında yapılacak proje yönetimi ve kurulum hizmetleri oldukça çok önemlidir. Sanallaştırma için kuruma uygun olan yazılımı bulmak, doğru sunucu, veri depolama ve network altyapısının seçimi gibi konular üzerinde hassasiyetle durulmalıdır.

Müşterilerimizin sanallaştırma teknolojilerine geçiş süreçlerinde, uygulama aşamasında ve uygulama sonrasında en yüksek fayda elde etmelerini hedefleyen sanallaştırma çözümleri sunuyoruz. Sanallaştırma çözümlerimiz stratejik iş ortaklığı yaptığımız ve her biri kendi alanında lider olan MicrosoftVmwareCitrixNetApp gibi teknoloji üreticileri tarafından desteklenmektedir.

Sanallaştırma Türleri

Sunucu Sanallaştırma Çözümleri (Server Virtualization)

Sunucu sanallaştırma; birden fazla fiziksel sunucuyu sanallaştırarak daha az fiziksel sunucu üzerinden çalışmasını sağlayan sanallaştırmadır. Örneğin 5 fiziksel sunucunun sanallaştırılarak 1 fiziksel sunucu üzerinde misafir yani sanal olarak çalışmasını sağlamaktadır.

Depolama Sanallaştırma (Storage Virtualization)

Depolama sanallaştırma; verilerin sanallaştırılmış bir dosya içinde tutulmasını ifade eder.

Ağ Sanallaştırma Çözümleri (Network Virtualization)

Ağ sanallaştırma; ağ bileşenlerinin sanallaştırılıp tıpkı fiziksel ağ ile bağlantı yapılmış gibi çalışmasını sağlayan sanallaştırmadır. Daha az ekipman ile daha fazla sanal ağ kurup çalışmasına izin verir.

Uygulama Sanallaştırma Çözümleri (Application Virtualization)

Uygulama sanallaştırma; uygulamaların bilgisayarlara kurulmadan sunucu üzerinden çalıştırılıp fakat bilgisayara kurulmuş gibi kullanılabilmesine imkan sağlayan sanallaştırma türüdür.

Masaüstü ve Dizüstü Sanallaştırma Çözümleri (Desktop & Laptop Virtualization)

Masaüstü ve dizüstü sanallaştırma; bilgisayarların sanallaştırılarak veri merkezine taşınması ve sonrasında son kullanıcıların ağ veya internet üzerinden bu kaynaklara erişerek kullanılmasını sağlayan sanallaştırma türüdür.

Sanallaştırma çözümleri ve sağladığı avantajlar

Sanallaştırma teknolojisi, donanımlardan kaynaklanan fiziksel sınırların ortadan kaldırılarak, kaynakların mantıksal ortam da birleştirilebilen ve birçok katmanda uygulanabilen bir teknolojidir.

Sanallaştırmanın uygulandığı her katman kaynakların verimli kullanımını sağlarken, çok farklı servis ve hizmetlerin verilebilmesine de imkan vermektedir.

Geniş kaynaklara ulaşmayı çok daha kolay hale getirken, birleştirilen kaynakların ihtiyaca göre işletilmesini ve bilgi teknolojileri kaynaklarının yönetimini kolaylaştırmaktadır.

Fiziksel donanım sınırlarını ortadan kaldırarak bilgiye erişimi hızlı ve kolay hale getirir. Aynı zamanda iş sürekliliği sağlar ve bilgi teknolojileri yönetimini kolaylaştırır.

Stratejik yatırımlarda ölçülebilir geri dönüşleri ve tasarruf sağlayacak yöntemleri uygular, her katmanda sanallaştırma yaparak, mevcut yatırımlardan en yüksek faydayı sağlarsınız.

Sanallaştırma çözümleri ne kadar ekonomiktir?

Maliyeti düşürmek ve verimliliği artırmak üzerine yoğunlaşan sanallaştırma yaklaşımı, kurumların iş süreçlerini en alt katmandan en üste kadar her seviyede gerçekleştirilebiliyor. Günümüzde daha çok sunucu ve veri depolama alanında kullanılan bu teknoloji, ağ ve masaüstü ortamlarına doğru hızla ilerliyor.

Klasik sistemlerde depolama alanı, enerji tüketimi, performans, fiziksel konum, bütünleştirme ve ağ yönetimi gibi konularda ekonomiden söz etmek mümkün değildi. Mevcut kaynakların ne kadar kullandığınıza bakılmaksızın kurumlara oluşturduğu maliyetler değişmemektedir.
Yapılan analizlerde, sanallaştırma teknolojilerine geçen kurumların yönetim ve işletim masraflarında, geçmeyen kurumlara göre önemli ölçüde kazanç sağladığını göstermiştir.

Carnatech Yenilikçi Çözümler

Kalite odaklı ürünler ve yenilikçi çözümlerimiz ile tanışın.

Dijital dönüşümler KOBİ’ lerin verimliğini, gelirini ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmalarına yardımcı olur. Dijital dönüşümünüzü ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olan inovatif çözümlerimiz destekliyoruz. Bize ihtiyacınızı söyleyin, size özel çözüm önerilerimizi sunalım.

Carnatech Veri Danışmanlığı