Skip to content

Veri merkezi (Data Center)

Veri merkezi hizmetleri, kurumlara öncelikli olarak güvenlik, yedeklilik ve sürekliliktir sağlamaktadır.

Veri merkezi çözümleri

Bilişim teknolojileri sistemlerin 7 gün 24 saat izlenmesi ve müdahalenin en asgari sürede gerçekleştirilmesi ancak yönetilebilir sistemler sağlanır. Veri Merkezi Hizmetleri, bilgi teknolojilerinin hızlı gelişimi ve veri potansiyelinin hızlı artışı neticesinde daha da önem kazanmış bu sebeple Data Center ihtiyacını da beraberinde getirmiştir.

Veri merkezi çözümleri her kurumsal işletmenin ve bu amaca hizmet veren firmaların içinde bulundurulması zorunlu olan birimdir. Veri Merkezleri, içinde sistem sunucuları, depolama ve yedekleme sistemleri, network katmanlarını içinde bulunduran özel dizayn edilmiş alanlardır.

Carnatech olarak mevcut veri merkezi ve yeni kurulacak veri merkezi çözümlerinde kesintisiz iş sürekliliğinin sağlanabilmesi için altyapı, yükseltilmiş zemin sistemleri, enerji, iklimlendirme, izleme, güvenlik, sistem odası tasarımı gibi birçok konuda uzman ekibimizle anahtar teslim proje hizmetleri veriyoruz.

Veri Merkezi Hizmetleri Özellikleri

İklimlendirme

Veri Merkezinde bulunan cihazların büyük bir bölümü çabuk ve yüksek ısı üretmektedir. Bu nedenle Veri Merkezinde İleri Teknoloji Soğutma Sistemleri sabit 22 °C (±2) sıcaklık, %48 (±%15) ayarlarında 2N+1 yedekli olacak şekilde çalışır. Günümüzde en yaygın soğutma yöntemi soğuk hava (Klima) ile yapılmaktadır. Su ile soğutma (Green Data Center) yeni bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Sürekliliğin önemli olduğu veri merkezlerinde iklimlendirme sistemlerinin yedekliliği kritik derecede önemlidir.

Güvenlik

Veri Merkezinde yetkisiz personelin girişleri kısıtlanmalıdır, aksi bir durum güvenlik zaafiyeti oluşturacaktır.
Giriş çıkışların kontrol altında olması ve kayıt altına alınması gerekli durumlarda geri dönüşler için önemlidir. Giriş çıkışların kontrol altında olması ve kayıt altına alınması ve belirlenecek güvenlik prosedürüne göre giriş çıkış senaryolarının sağlanması hayati önem taşır.
Kontrolün sağlanması için kartlı geçiş ve biyometrik kontrol cihazları kullanılmaktadır.

Yangın Söndürme Sistemi

Yangın söndürme sistemleri veri merkezleri için hayati öneme sahiptir. yangın söndürme sistemi olası bir yangın durumunda personele ve sistemlere zarar vermeyecek FM200, Argonite ve Novec 1230 gazlarıgazlı yangın söndürme sistemleri kullanılmalıdır.

Enerji

Sağlıklı bir Data center için enerji kalitesi , enerji sürekliliği ve yedekliliği en kritik konulardan birisidir. Bu nedenle 2 farklı UPS grubu üzerinden sağlanmalı ve 2N+1 yedekli jeneratör ile desteklenmelidir. Ayrıca İşletmenin enerji kaynaklarının takip edilmesi, kayıt altına alınması ve analiz edilmesi gerekir.

İzleme Sistemi

Veri Merkezi 7/24 IP kameralar ile kayıt altına alınmalıdır. Kamera sistemi akıllı video analiz sistemleri ile desteklenerek daha kapsamlı video güvenlik sitemi elde edilebilir.Ayrıca su sızıntıları, sıcaklık, yangın, voltaj değişimleri ve doğal afet gibi durumların takip edilebileceği ve sorun oluşması halinde uyarı verebilen otomasyon sistemleri ile takip edilebilir.

Yükseltilmiş Döşeme

Veri Merkezi kurulumlarında farklı tipteki yapısal kablolama uygulamaları (UTP, Fiber ve Enerji), birbirinden ayrı kablo kanalları üzerinde yapılmalıdır.Yapısal kablolamada yanmaz kablolar tercih önceliği olmalıdır. Devamında ise zemin kalsium sülfat paneller ile yükseltilmelidir.

Mikro Veri Merkezi

Hızlı kurulum ve düşük kurulum maliyeti ile Küçük ve Orta ölçekli işletmelerin veri merkezi ihtiyaçları için oluşturulan mikro veri mekezleri, ağ tarafında mikro veri merkezleri kurmak ve uygulamak için daha hızlı, daha kolay ve daha uygun maliyetli bir yol sunar.

Ayrıca mikro veri merkezleri kişilere bağlı kalmaksızın izlenir ve sistemin en üst seviyede kesintisiz çalışması sağlanır.

Soğutma, izleme, güç yönetimi ve güvenlik sistemlerinin bir arada olduğu mikro veri merkezlerinin yükseltilmiş zemin ve harici soğutma (outdoor unit) ihtiyacı yoktur. Kabin yapısı gereği veri merkezini istediğiniz yerde kurabilir veya istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Mikro Veri Merkezi Avantajları

• Geleneksel Veri Merkezlerine kıyasla kurulum süresini, başlangıç yatırımını ve inşaat maliyetini belirgin bir şekilde düşürür.

• Soğutma ve güç operasyon maliyetlerini önemli ölçüde azaltır ve soğutma ve güç gereksinimlerinize göre kolayca özelleştirilebilir.

•Önem derecesi yüksek verileri güvenli bir ortamda tutar. Veri ve donanım korumasını arttırır. Entegre yangın algılama-söndürme ve ortam izleme (EMS) sistemleri ile 7/24 iş sürekliliğini garanti eder.

•Tüm şubeleriniz için standart çözümler sunar. Fabrikada tüm bileşenleri ve testleri ile birlikte kuruluma hazır tak ve çalıştır bir sistemlerdir.

•Her bir lokasyon için BT uzmanı bulundurmanız gerekmez. Yüzlerce Mikro DC, uzaktan kontrol edilebilir. Tak ve çalıştır özelliği ile hızlı geçiş imkanı sağlar

Carnatech Yenilikçi Çözümler

Kalite odaklı ürünler ve yenilikçi çözümlerimiz ile tanışın.

Dijital dönüşümler KOBİ’ lerin verimliğini, gelirini ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmalarına yardımcı olur. Dijital dönüşümünüzü ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olan inovatif çözümlerimiz destekliyoruz. Bize ihtiyacınızı söyleyin, size özel çözüm önerilerimizi sunalım.

Carnatech Veri Danışmanlığı