Skip to content

Wi-Fi 6 (AXE WiFi) Ön İzleme

Wi-Fi 6, yoğun bant genişliği kullanım senaryolarında
hızı ve verimliliği artırmak tıkanıklığı ise azaltmak için tasarlanmıştır

802.11ax, yüksek verimliliğe sahip kablosuz ağ olarak biliniyor ve birçok yerde Wi-Fi 6 olarak adlandırılıyor. Bu yeni isimlendirme standardı Wi-Fi Alliance tarafından belirlendi. Bir önceki nesiller, Wi-Fi 5 (802.11ac) ve Wi-Fi 4 (802.11n) olarak biliniyordu.

Wi-Fi 6, 802.11ac ile kıyaslandığında tek kullanıcı veri transferini %37 daha hızlı gerçekleştirecek. Daha da önemlisi, özellikle kalabalık çevrelerde kullanıcı başına dört kat daha fazla veri transferi gerçekleştirilebilecek olması. Ayrıca Wi-Fi 6 daha iyi güç verimliliğine sahip olacak ve cihazların batarya sürelerini artıracak.

802.11ax, hücresel veri endüstrisinden alınan birçok çoklu kullanıcı teknolojisini kullanacak. MU-MIMO ve OFDMA olarak adlandırılan bu teknolojiler, çok daha fazla eş zamanlı bağlantı ve daha geniş kullanım imkanı sunarak performansı ve kapasiteyi artıracak. Ve kısa zamanda kurumsal ağ çözümleri içerisinde de yerini hızlıca alacaktır. 

1024-QAM ile 256-QAM'den % 25 daha hızlı

1024-QAM ile her sembol, 8 bit yerine 10 bit taşır ve ham hızları 802.11ac 256-QAM’a kıyasla % 25 oranında artırır.

Wi-Fi 6, daha fazla veri içeren (size daha fazla verimlilik sağlayan) bir sinyal sağlamak için hem 1024-QAM hem de WiFi’nizi daha hızlı hale getirecek daha geniş bir kanal sağlamak için 160 MHz Kanalı kullanır.

Netflix’i evde izleyin veya Evdeki bilgisayarınızdan Twitch canlı yayını  (1024 QAM ile), daha da iyi hale getirdi.

Wi-Fi6 - 1024-QAM

WiFi-6 daha sıkışık ağların bulunduğu alanlarda etkili olduğu görülmekte ve özellikle nesnelerin internetinin (IoT) gelişimine katkıda bulunacağı öngörülmektedir. Carnatech olarak Wi-Fi 6 da çok daha fazla cihazın yükünü kaldırabilecek ve daha iyi çoklu kullanıcı veri aktarım imkanı sunduğunu söyleyebiliriz.

Wifi6 OFDM

Daha Fazla Hız ve Daha Fazla Kararlılık

OFDM veri ileten bir semboldür. Daha fazla istikrar ve daha geniş kapsama için verilerini daha küçük alt taşıyıcılar arasında böler.

AX WiFi, 4x daha fazla alt taşıyıcı oluşturmak için 4x uzun OFDM sembolü kullanır.

Bu nedenle, Wi-Fi 6’nın daha uzun OFDM sembolü daha fazla kapsama alanı sağlar ve % 11 daha hızlı hale getirir.

Garajınızdan ikinci kata kadar sağlam kapsama keyfini çıkarın ve aradaki tüm akıllı ev, mobil, oyun ve masaüstü cihazlarınız için ultra hızlı bağlantılara sahip olun.

Daha Geniş Kanallarda Daha Fazla Bant Genişliği

Wi-Fi 6, WiFi bandını 80 MHz’den 160 MHz’ye genişleterek kanal genişliğini ikiye katlar ve yönlendiricinizden cihaza daha hızlı bir bağlantı oluşturur. Wi-Fi 6 ile tamponlama olmadan 8K filmlerin, büyük dosya indirme ve yükleme işlemlerinin ve akıllı ev cihazlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Wi-Fi6 - Bant Genişliği

OFDMA Teknolojisi ile Artan Verimlilik

Wi-Fi 6 standardı, verimliliği artırmak için OFDMA’yı kullanır. WiFi bağlantınızı cihazlarınıza veri paketleri ileten bir dizi dağıtım aracı olarak düşünün. 802.11ac WiFi ile, her teslimat kamyonu veya “paket” bir seferde bir cihaza yalnızca bir paket teslim edebilir. Ancak OFDMA ile her kamyon aynı anda birden fazla cihaza birden fazla parsel teslim edebilir. Verimlilikteki bu büyük gelişme hem yüklemeler hem de indirmeler için işe yarar.

802.11ac | OFDMA olmadan

802.11ac | OFDMA

802.11ax | OFDMA ile

802.11ac | OFDMA

Aynı Anda Daha Fazla Cihaz

Geleneksel MU-MIMO ile birden fazla kullanıcı, bir noktaya kadar bant genişliği kalitesinde gözle görülür bir düşüş olmadan yönlendiriciye aynı anda erişebilir. Bununla birlikte, 8 x 8 MU-MIMO ile, kullanıcıların seçebileceği 8’den fazla akış mevcuttur. 802.11ac MU-MIMO yalnızca indirmeler için çalışırken, 8 x 8 MU-MIMO hem yüklemeler hem de indirmeler ile çalışır. 

Düşük Güç Tüketimi

(TWT), cihazların veri göndermek veya almak için ne zaman ve ne sıklıkla uyanacaklarını, cihazın uyku süresini artırarak ve mobil ve IoT cihazlar için pil ömrünü önemli ölçüde artırarak pazarlık yapmalarını sağlar. (Hedef Uyanma Süresi ile)

Düşük WiFi Çatışması

Komşularınızın kablosuz ağlarından kaynaklanan parazitler, kablosuz sinyalinizde sorunlara neden olabilir. BSS (Baz Servis İstasyonu) Renkli, yönlendiricinizin bunları görmezden gelebilmesi için komşu ağlardan kareleri işaretler. Daha önce hiç bir dairede oturduysanız veya komşularınıza yakın bir yerde oturduysanız, bu, yönlendiricinizin daha verimli bir hale geldiği anlamına gelir.

Wi-Fi6 - Düşük Wifi Çatışması
Carnatech Yenilikçi Çözümler

Kalite odaklı ürünler ve yenilikçi çözümlerimiz ile tanışın.

Dijital dönüşümler KOBİ’ lerin verimliğini, gelirini ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmalarına yardımcı olur. Dijital dönüşümünüzü ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olan inovatif çözümlerimiz destekliyoruz. Bize ihtiyacınızı söyleyin, size özel çözüm önerilerimizi sunalım.

Carnatech Veri Danışmanlığı